Dzisiejsze czasy bywają nazywane epoką informacji. Nie da się bowiem ukryć, że to właśnie dostęp do najnowszych wiadomości jest jedną z największych wartości. Musimy jednak zastanowić się, czym tak naprawdę są informacje, w jaki sposób się je przekazuje, oraz jak je odpowiednio chronić przed niepożądanym dostępem. Wszystko to związane jest z danymi – czyli różnego rodzaju treściami, zapisywanymi na nośnikach.

Praktycznie wszystko z czym na co dzień się stykamy – tekst, filmy, muzyka, zdjęcia, a nawet słowa mówione jest danymi, które możemy zamieszczać na różnego rodzaju nośnikach, takich jak płyty CD, kasety wideo, dyski twarde komputerów itd. Aby to wszystko właściwie uporządkować i pozwolić nam na klasyfikację, wyszukiwanie i ochronę tych informacji niezbędne są właśnie bazy danych.

W dobie komputeryzacji, większość baz danych przechowywanych jest w formie cyfrowej. Istnieje zresztą mnóstwo aplikacji służących do zarządzania nimi. Jest to duże ułatwienie, pozwalające nam na ich szybkie przeglądanie i znajdowanie interesujących nas treści, ale też spore zagrożenie – w przypadku awarii lub ataku hakerów poufne informacje mogą wpaść w niepowołane ręce.

Z tego też powodu kluczowe okazuje się odpowiednie zabezpieczanie baz danych zawierających informacje tajne bądź poufne. Do tego celu przygotowuje się specjalne stanowiska komputerowe, które z reguły odłączone są od dostępu do internetu i wyposażone w szereg zabezpieczeń.