Dziennie odwiedzamy dziesiątki lub nawet setki różnych stron internetowych. Przeglądamy znajdujące się tam materiały – teksty, zdjęcia, filmy, a nawet interaktywne aplikacje i gry. Mało kto jednak zastanawia się nad inną kwestią, a mianowicie nad tym, w jaki sposób powstają uwielbiane przez nas witryny. Cały proces nie jest skomplikowany jedynie w przypadku najprostszych stron, zawierających proste treści, takie jak tekst, niewielkich rozmiarów grafika itd. Ze stworzeniem takiej witryny poradzi sobie niemal każdy, po krótkim zapoznaniu się z dostępnymi za darmo poradnikami i kursami w internecie.     

Bardzo pomocne dla początkujących są również graficzne edytory HTML, które nie wymagają od nas wpisywania długich linijek kodu, a jedynie wybrania interesujących nas elementów i odpowiedniego rozmieszczenia ich na naszej przyszłej witrynie. Sprawy zaczynają się komplikować w momencie, gdy zależy nam na stworzeniu dużego portalu, pełnego nie tylko różnych materiałów, ale też skomplikowanej i estetycznej oprawy graficznej. Tworzenie stron tego typu wymaga ogromnych ilości czasu, a także wiedzy z zakresu języka HTML i PHP. Ten drugi wykorzystywany jest przy wszelkiego rodzaju skryptach, odpowiadających np. za wyskakujące okienka z powiadomieniami, formularze do kontaktu mailowego, czy też fora dyskusyjne, na których użytkownicy mogą rozmawiać ze sobą na różne tematy.

Jeżeli więc zależy nam na tym, aby nasza strona była estetyczna i funkcjonowała bez żadnych problemów technicznych, to najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zatrudnienie webdesignera, który stworzy i wykona satysfakcjonujący nas projekt. Wybór odpowiedniej osoby lub firmy jest jednak zadaniem niemal tak trudnym, jak własnoręczne stworzenie strony. Takie usługi świadczy coraz więcej osób, jednak ich poziom może być bardzo nierówny. Jeżeli chcemy mieć pewność, że będziemy zadowoleni z przygotowanej dla nas strony, to koniecznie powinniśmy zapoznać się z wcześniejszymi dziełami danego projektanta. Praktycznie każdy posiada własne portfolio, gdzie mamy możliwość sprawdzenia, czy dana stylistyka nam odpowiada i trafia w nasz gust.